MOJE PASJE

 

 

            „MOJE PASJE” TO CZĘŚĆ WITRYNY „BLASK NIEBA”, W KTÓREJ CHCIAŁEM PODZIELIĆ SIĘ Z WAMI TYM, JAKIE JA (GLITTER) MAM ZAINTERESOWANIA. JEST TO DLA MNIE RÓWNIEŻ OKAZJA, BY POWIEDZIEĆ WAM TROCHĘ O MOICH REFLEKSJACH W ZAKRESIE FILOZOFII PIĘKNA, BO WŁAŚNIE PIĘKNO, WRAŻLIWOŚĆ NA PIĘKNO, SZTUKA, TO JEST TO CZYM SIĘ INTERSUJĘ I ZAJMUJĘ.

            ZACZYNAJĄC OD OWYCH REFLEKSJII, PRAGNĘ WYRAZIĆ PRZEKONANIE, ŻE PIĘKNO, Z JEDNEJ STRONY, NIE JEST WZGLĘDNE. OWSZEM, DLA RÓŻNYCH LUDZI, CO INNEGO JEST PIĘKNE, ALE TO DLATEGO, ŻE MAJĄ ONI RÓŻNĄ WRAŻLIWOŚĆ, USPOSOBIENIE; REAKCJĘ NA BODŹCE O RÓŻNEJ JAKOŚCI. JEDNI ZACHWYCAJĄ SIĘ CZYMŚ, CZEGO INNI NIE SĄ W STANIE DOSTRZEC, GDYŻ WŁAŚNIE MAJĄ NIŻSZĄ WRAŻLIWOŚĆ ALBO INNĄ WRAŻLIWOŚĆ. I TUTAJ DOCHODZIMY DO KOLEJNEJ ISTOTNEJ SPRAWY. SĄ DWA RÓWNOWAŻNE BIEGUNY PIĘKNA. JEDEN BIEGUN TO WYRAZ, WYRAZ ARTYSTYCZNY.  DRUGI, TO WARUNKI PIĘKNA (BYT, PORZADEK I JEDNOŚĆ ORAZ ŚWIATŁO I POZNAWALNOŚĆ (WG. ŚW. TOMASZA Z AKWINU). LUDZIE SZCZEGÓLNIE WRAŻLIWI NA WYRAZ LUBIĄ SZTUKĘ WYSOKĄ - MALARSTWO, RZEŹBĘ, MUZYKĘ POWAŻNĄ, OPERĘ, AKTORSTWO, Z GATUNKÓW FILMOWYCH: DRAMAT, OBYCZAJ… LUDZIE WRAŻLIWI NA WARUNKI PIĘKNA LUBIĄ MUZYKĘ POP, REKLAMĘ, SZTUKĘ UŻYTKOWĄ, KOMEDIE. OBA BIEGUNY PIĘKNA, JAK WSPOMNIAŁEM, SĄ RÓWNOWAŻNE. WARTOŚĆ SZTUKI WYSOKIEJ I SZTUKI KOMERCYJNEJ JEST W PEWNYM SENSIE TAKA SAMA, GDYŻ  ICH WARTOŚCI „NOMINALNE” SĄ RÓWNE. RÓŻNICA POLEGA NA TYM, ŻE JEDEN WYBITNY OBRAZ, KTÓRY KOSZTUJE  MILIONY DOLARÓW, WIDZI NA ŻYWO O WIELE MNIEJ LUDZI, NIŻ JEST TYCH CO WIDZĄ JAKIEŚ JEDNO BARDZO ŁADNE OPAKOWANIE CZEKOLADY, NA KTÓRE MOŻNA SIĘ NATKNĄĆ W SETKACH TYSIĘCY SKLEPÓW NA CAŁYM ŚWIECIE. ZACHWYT JEDNEGO CZŁOWIEKA NAD TAMTYM OBRAZEM JEST NIEPORÓWNANIE WIĘKSZY NIŻ NAD OPAKOWANIEM, ALE, JAKO , ŻE OPAKOWANIE WIDZI NIEPORÓWNANIE WIĘCEJ LUDZI, „SUMA ZACHWYTU” JEST TAKA SAMA. A WIĘC TO, CO MA W SOBIE DUŻO WYRAZU, TO JEST TO , CO JEST CENIONE, A TO, CO BARDZO SPEŁNIA WARUNKI PIĘKNA, TO  JEST TO, CO JEST ROZPOWSZECHNIONE. TO NATOMIAST, CO JEST POŚRODKU TYCH DWÓCH BIEGUNÓW TO JEST TO CO JEST POPULARNE, PRZEBOJOWE. MOŻNA TO ZOBRAZOWAĆ PEWNYM SCHEMATEM: (OBIE JEGO CZĘŚCI ZACHODZĄ JEDNOCZEŚNIE)

WRAŻLIWOŚĆ ESTETYCZNA JEDNYCH LUDZI JEST BARDZIEJ PO JEDNEJ STRONIE,  INNYCH, BARDZIEJ PO DRUGIEJ, A WIĘKSZOŚCI – POŚRODKU – TAM , GDZIE JEST WRAŻLIWOŚĆ NA TO CO POPULARNE (JEDNAK TA WRAŻLIWOŚĆ OZNACZA PRZECIĘTNĄ KREATYWNOŚĆ) JEŚLI KTOŚ MA WYJĄTKO DUŻĄ – PONAD PRZECIĘTNĄ WRAŻLIWOŚĆ NA WYRAZ, TO NA WARUNKI PIĘKNA MA WRAŻLIWOŚĆ PONIŻEJ PRZECIĘTNEJ. TAKA OSOBA LUBI JAZZ, OPERĘ, TEATR, I BARDZEJ ROCKOWE PRZEBOJE, ZA TO JAKIŚ PRZEBÓJ POP, KTÓRY LUBIĄ MILIONY LUDZI, UZNA ZA BEZWARTOŚCIOWY I DRAŻNIĄCY, JEDNAK Z DRUGIEJ STRONY TEN SAM UTWÓR PODOBA SIĘ O WIELE WIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI, NIŻ, PRAWIE KAŻDY UTWÓR, KTÓRY CENI TA OSOBA WRAŻLIWA NA WYRAZ. Z KOLEI SĄ RÓWNIEŻ UTWORY LUBIANE PRZEZ JEDNYCH I DRUGICH, GDYŻ OBA KIERUNKI, JAK WIDAĆ NA SCHEMACIE, JEDNOCZĄ SIĘ, W SPOSÓB WYKRACZAJĄCY POZA LUDZKIE POZNANIE, JAKO ŻE PIĘKNO JEST POJĘCIEM TRANSCENDENTNYM. WŁAŚNIE DLATEGO MÓWI SIĘ CZĘSTO, ŻE O GUSTACH SIĘ NIE DYSKUTUJE, A NIE DLATEGO, JAKOBY PIĘKNO BYŁO WZGLĘDNE. CI KTÓRZY RELATYWIZUJĄ OWO PIĘKNO POSŁUGUJĄ SIĘ PRZYKŁADEM MODY - PYTAJĄ: SKORO PIĘKNO JEST CZYMŚ OBIEKTYWNYM A WIĘC STAŁYM TO DLACZEGO MODA TAK SIĘ ZMIENIA I PRZEMIJA? ODPOWIEDŹ JEST PROSTA: PIĘKNO TO ZASADY KTÓRE MUSI SPEŁNIAĆ DZIEŁO A NIE SAMO DZIEŁO. A JEDNĄ Z TYCH ZASAD (WARUNKÓW PIĘKNA) JEST PORZĄDEK I JEDNOŚĆ. DZIEŁO, ŻEBY BYŁO PIĘKNE MUSI ZACHOWYWĆ PEWNĄ HARMONIĘ, JEDNOŚĆ, TAK NA SWOJEJ PRZESTRZENI JAK I W PEWNYM STOPNIU, JEDNOŚĆ Z OTOCZENIEM, W KTÓRYM SIĘ ZNAJDUJE. SKORO JEDNAK OTOCCZENIE SIĘ ZMIENIA, ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, TO I DZIEŁA, UTWORY, TEŻ SIĘ ZMIENIAJĄ. ZASADA JEDNOŚCI, JEDNAK, JEST STAŁA.

           TO TYLE O MOICH PRZEMYŚLENIACH NA TEMAT PIĘKNA. JEŚLI CHODZI O MOJE ZAINTERESOWANIA I MOJĄ WRAŻLIWOŚĆ, TO ZDECYDOWANIE JESTEM PO STRONIE TEJ „SZTUKI” KOMERCYJNEJ, TAK NIELUBIANEJ PRZEZ WIELU LUDZI, CZEMU SIĘ ZRESZTA NIE DZIWIĘ. SZTUKA WYSOKA, DLA JEDNOSTKI, JEST NIEPORÓWNANIE PIĘKNIEJSZA NIŻ TA TAK ZWANA „KOMERCHA” DLA MAS, KTÓRA ZAWSZE BYŁA, JEST I BĘDZIE PODDAWANA SŁUSZNEJ KRYTYCE. MI TO NIE PRZESZKADZA. NIE PRZESZKADZA MI TO W ŚPIEWANIU, KOMPONOWANIU, ARANŻOWANIU UTWORÓW POP, ROBIENIU ZDJĘĆ W STYLU REKLAMOWYM, KALENDARZOWYM, ALBUMOWYM, TWORZENIU GRAFIKI REKLAMOWEJ, CZY DESIGN-U. INTERESUJE MNIE JESZCZE OPERATORSTWO I „ZABAWA” MINĄ I GŁOSEM, W STYLU NIEDOŚCIGNINEGO JIMA CARREYA. LUBIĘ OBCOWAĆ Z TYM WSZYSTKIM I LUBIĘ TEŻ TWORZYĆ W TYCH SFERACH I Z TYM WIĄŻĘ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ. MAM NADZEJĘ, ŻE BĘDĘ MIAŁ WIELE OKAZJI PODZIELIĆ SIĘ SWOIMI ZDOLNOŚCIAMI I SWOJĄ PRACĄ Z INNYMI…